26 Ekim 2017 Perşembe

EKİM 2017 – İÇİNDEKİLEREKİM 2017 – İÇİNDEKİLER

Ekim ayında bloga IKBY referandumu, Irak ve Ortadoğu’yu konu alan 5, Almanya seçimleri ve Avrupa’nın problemlerini analiz eden 7 ve Trump yönetiminin problemleri ile ABD-Türkiye vize krizini ele alan 4 tercüme olmak üzere toplamda 16 makale/analiz tercümesi yüklenmiştir.

NOT: Lütfen kaynak göstermeden tercümenin bir kısmını veya tamamını kullanmayınız, alıntılamayınız, yayınlamayınız. 

IKBY referandumu, Irak ve Ortadoğu’yu konu alan 5 tercüme

James Jeffrey (ABD’nin eski Irak ve Türkiye büyükelçisi; hâlihazırda Amerikan bölgesel, diplomatik ve askeri stratejisinin yanısıra Türkiye, Irak ve İran’a odaklandığı Washington Yakın Doğu Enstitüsü kıdemli üyesi)

EŞİTSİZLİK IRAK HARİTASINA İÇKİN (The Cipher Brief, 17.10.2017)
Bilal Wahab (Washington Yakın Doğu Enstitüsü Irak uzmanı)

Emma Sky (İşgalin ardından Kerkük vilayet koordinatörü (2003-2004) ve Amerikan Birlikleri Komutanı General Raymond T. Odierno’nun siyasi müşaviri (2007-2010) olarak Irak’ta görev yaptı. “The Unraveling: High Hopes and Missed Opportunities in Iraq” kitabının yazarı)

David Hearst (Middle East Eye internet sitesi baş editörü; İngiliz Guardian gazetesi eski dış politika başyazarı)

Elliott Abrams (Amerikan Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Ortadoğu Araştırmaları kıdemli üyesi. Daha evvel George W. Bush yönetiminde Ortadoğu konusunda milli güvenlik müsteşar yardımcısı ve Reagan yönetiminde BM, insan hakları ve Latin Amerika konularında dışişleri bakanlığı müsteşarıydı. “Pressure Points” blogu yazarı ve “Realism and Democracy: American Foreign Policy after the Arab Spring” kitabının da yazarı)


Almanya seçimleri ve Avrupa’nın problemlerini konu alan 7 tercüme

AVRUPA’NIN SINIR PROBLEMİ (Geopolitical Futures, 23.10.2017)
ALMANYA İÇİN EN TEHLİKELİ SEÇENEK: RUSYA (Geopolitical Futures, 16.10.2017)
George Friedman (Amerikalı siyaset bilimci, Stratfor’un kurucusu ve 2015 yılına kadar başkanı, Geopolitical Futures’ın kurucusu ve yöneticisi)


Antonia Colibasanu (Geopolitical Futures jeopolitik uzmanı ve farklı akademik kurumlarda görev yapan mukayeseli stratejik istihbarat analizi uzmanı; daha evvel on yılı aşkın bir süre Stratfor’da görev almıştı)

ALMANYA’NIN REHAVET KRİZİ (Project Syndicate, 22.9.2017)
Helmut K. Anheier (Berlin’de Hertie İdari Bilimler başkanı ve sosyoloji profesörü)

ALMANYA’NIN WEIMAR HAYALETLERİ (Project Syndicate, 25.9.2017)
Harold James (Alman iktisat tarihi ve küreselleşme uzmanı Princeton Üniversitesi Tarih ve Uluslararası İlişkiler profesörü ve Uluslararası Yönetişimde Yenilik Merkezi kıdemli araştırmacısı)

Matthew Karnitschnig (2015’ten bu yana Politico gazetesi Avrupa baş temsilcisi; daha evvel BusinessWeek, Reuters ve Bloomberg’de gazeteciliğin yanısıra, 15 yıl Wall Street Journal’da ABD ve Avrupa muhabiri ve editörü olarak çalıştı)


Konuyla ilgili Eylül ayında yayınladığım diğer bir önemli tercüme de: 
Noah B. Strote (Kuzey Karolayna Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi)Trump yönetiminin problemlerini ve ABD-Türkiye vize krizini konu alan 4 tercüme

ABD’NİN AĞIR ÇEKİM ASKERİ DARBESİ (Washington Post, 16.9.2017)
Stephen Kinzer (Brown Üniversitesi Watson Uluslararası ve Kamu İşleri Enstitüsü kıdemli araştırmacısı)

David Ignatius  (Washington Post gazetesi köşe yazarı, ödüllü gazeteci ve kitapları en çok satanlar listesinde yer alan casusluk romanı yazarı)

James Jeffrey (ABD’nin eski Irak ve Türkiye büyükelçisi)

Soner Çağaptay (Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü)


Konuyla ilgili 10 sene evvel hazırladığım bir infografik: OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNDE YAŞANAN KRİZLER (Anlayış dergisi, Aralık 2007)

BU BLOGDA NELER VAR? - tüm içerik


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder